30 okt. Vilistlaste nädal – Helis
Helis on VeniVidiVici õpiulasvahetuses osalenud lausa neli korda, alustas ta sellega 7.klassis ja sealt edasi võttis ta endale eesmärgiks osaleda õpilasvahetuses iga aasta!
Hetkel on Helis algkooli rahvatantsuõpetaja ja psühholoogiatudeng. Lisaks on ta ka aktiivne YFU õpilasvahetusprogrammi vabatahtlik.
Palusime Helisel oma õpilasvahetusi kirjeldada ka pikemalt:
“VVV õpilasvahetuses osalesin neli korda, esimest korda 7. klassis, kui käisin õppeaasta lõpus kaheks nädalaks Tallinna 32. Keskkoolis. Mind võeti avatult vastu ja leidsin endale kohe sõpru, kogu õhkkond ja koolikeskkond oli nii mõnus ja avatud, et tundsin nagu päriselt kuuluksingi sinna. Sügisest vahetasingi kooli ning kogu ülejäänud koolitee käisin 32. keskkoolis. Saadud kogemus oli nii positiivne ja meeldejääv, et järgmisel aastal otsustasin uuesti 2 nädalaks kooli vahetada. 8. klassis läksin ca 1000 õpilasega pealinna koolist väiksesse 50 õpilasega Jäneda kooli. Ka see kogemus oli väga teistsugune ja silmi avardav, elasin sel ajal vahetuspere juures ja kogesin elu väikeste vendade ja sama vana õega, mida mul varem pole olnud. Edasipidi otsustasingi iga õppeaasta käia VVV õpilasvahetuses. 9. klass tõi mind tagasi kodukohta, Haapsalu põhikooli. Selles vahetuses käimine oli minu jaoks nii tuttav kui ka võõras – ühelt poolt elasin taas kodus ema juures, mida juba kaks aastat peale kooli vahetust ja Tallinnasse kolimist polnud pikemalt olnud, teisalt käisin ikkagi uues ja võõras koolis ja klassis. 10. klassis käisin vahetuses Viljandi Gümnaasiumis. Sealt edasi tulid juba koroona aastad ning kahjuks rohkem vahetusse ei jõudnudki.”
Küsisime Heliselt ka seda, kas õpilasvahetus on talle midagi kaasa andnud ka tema praegustesse tegemistesse:
“Jaa, kindlasti, väga palju. Alustades klassikalisest vastusest julgus, uutest tutvustest ja sõpradest, kogemusest üldiselt.
Suuremas pildis aga andis VVV programmis osalemine mulle algustõuke paljudeks suuremateks ja olulisemateks asjadeks mu elus. Tänu minu esimesele vahetusele leidsin oma kooli, kus gümnaasiumi lõpetasin ning tänaseks ka õpetajana töötan.
VeniVidiVici sütitas minus ka selle vahetusõpilase pisiku, mis viis mind ühel hetkel YFU õpilasvahetusprogrammini ning peale 11. klassi, 2020/21 õppeaastal sai minust vahetusõpilane Belgias. Ilma VeniVidiVicita poleks ma ilmselt selles suunas mõtlema hakanud. Tänaseks täidabki YFU väga suurt osa mu vabast ajast ja üldse elust — löön aktiivselt kaasa erinevates vabatahtlike gruppides ja seminaride korraldamises ning olen ka üks eestvedajatest. Samuti on suur osa mu sõprusringkonnast just YFUst. Lisaks oleme sel aastal esimest korda perega ka vahetuspere, meil on hetkel ema juures kaks vahetusõpilast Saksamaalt ja Prantsusmaalt. Kokkuvõtvalt, ilma VeniVidiVici programmita poleks ma ilmselt pooltki see, kes ma täna olen.”
Küsisime ka, kas on midagi, mida Helis soovitaks praegustele 7.-12. klasside õpilastele?
“Nautige seda aega, kogege võimalikult palju. Hinded ei ole alati kõige tähtsamad, mõne aasta pärast ei küsi sult keegi, mis su keemia või vene keele hinne keskkoolis oli, vaid mis kogemused sul on ja milline inimene sa ise oled. Muidugi hinded on olulised, aga sina ise oled palju olulisem!
Haarake võimalustest kinni — tahad midagi uut proovida, tee seda! Tahaks tantsida, jalgpalli mängida või laulda aga ei tea, kas oskad, go for it, proovi! Õpilasvahetus pakub huvi, uuri rohkem ja täida ankeet. Kui sa midagi ei proovi, siis sa ei saagi teada.
Tihti öeldakse, et peale gümnaasiumit algab alles elu pihta ja ülikool on parimad aastad su elust, ka mina ikka ootasin, et gümnaasium läbi saaks ja algaks see nö päris elu pihta. Täna, olles 3 aastat seda “päris elu” kogenud, mõtlen vahel, et tahaks tagasi gümnaasiumisse. Tagasi matemaatika või prantsuse keele tundi, sõpradega peale tunde lihtsalt kooli hängima, klassiga playboxiks harjutama vms. Tagantjärgi vaadates ütleks, et põhikooli lõpp/gümnaasium oli just palju ägedam kui see nn päriselu.
Seega, nautige praegust aega, haarake võimalustest kinni ja ärge soovige liiga ruutu suureks kasvada :))”
Pole kommentaare